Bocskai viselet
A hungarikum rövid bemutatása:
A Bocskai viselet 1848 után a magyarság egyik jelképévé vált, ehhez hasonló ruhadarabot máshol nem viseltek. Az 1920-as évektől néhány helyen kötelezővé tették a viselését, ezzel is demonstrálva a magyarságunkat.
Az 1848-as forradalom után a fekete volt a meghatározó szín, mint a gyász színe. A nemzeti ellenállás jelképe lett ez a fekete zsinórozott viselet - ma ezt a ruházatot nevezzük Bocskainak. Alapvetően hétköznapi viseletnek szánták, csak később lett társasági öltözet, ami kiváltotta a frakkot és a díszmagyart. A ruha minden darabját fekete posztóból varrták, a díszes gombok, ékszerek helyett, fekete gyapjúfonalból készült zsinórzattal díszítették. Demonstratív volt az ország viselete, a temetések tömeggyűlésekké alakultak az udvar és Haynau rémuralmának tettei ellen.
További részletes leírás és információk:
Javaslat a nemzeti érték Magyar Értéktárba történő felvételéhez.
Az érték a Hungarikum törvény 114/2013. (IV. 16.) Kormányrendelet a magyar nemzeti értékek és hungarikumok gondozásáról II. sz. mellékletének Hungarikum Bizottsághoz történő felterjesztésével és elbírálása által került a Magyar Értéktárba.
Riport
Címke: bocskai viselet